The Nassau basketball playoffs are here.
The Herricks girls basketball team will host Valley Stream Central in the first round of the Class A playoffs Friday.
Here is the full Nassau playoff schedule this week:
Find out what's happening in New Hyde Parkwith free, real-time updates from Patch.
Find out what's happening in New Hyde Parkwith free, real-time updates from Patch.
Oceanside @ Hicksville, Saturday, 1 p.m.
East Meadow @ Uniondale, Saturday, 1 p.m.
Carey @ Port Washington, Saturday, 4:30 p.m.
Byes: Baldwin (1), Farmingdale (2), Elmont (3), Great Neck South (4)
Glen Cove vs. Lawrence @ Oceanside, Friday, 5 p.m.
Roosevelt @ South Side, Friday, 6 p.m.
Lynbrook @ Mineola, Friday, 5 p.m.
Roslyn @ Bethpage, Friday, 6:30 p.m.
Seaford @ Jericho, Friday, 6 p.m.
Great Neck North @ Floral Park, Friday, 5 p.m.
Wantagh @ Hewlett, Friday, 7:15 p.m.
Valley Stream South @ West Hempstead, Friday, 5 p.m.
East Rockaway (4) vs. Wheatley (1), Saturday, 7:30 p.m.
Oyster Bay (2) vs. Malverne (3), Saturday, 5 p.m.
Girls Basketball:
Freeport (9) @ Long Beach (8), Friday, 5 p.m.
Valley Stream Central (12) @ Herricks (5), Friday, 6 p.m.
Port Washington (10) @ Farmingdale (7), Friday, 5:30 p.m.
Great Neck South (11) @ Uniondale (6), Friday, 4:30 p.m.
Byes: Massapequa (1), Baldwin (2), Mepham (3), MacArthur (4).
Hewlett (16) @ North Shore (1), Saturday, 11 a.m.
Manhasset (9) @ South Side (8), Saturday, 12:30 p.m.
Valley Stream North (13) @ Floral Park (4), Saturday, 12 p.m.
Glen Cove (12) @ Seaford (5), Saturday, 11 a.m.
Island Trees (15) @ Wantagh (2), Saturday, 11 a.m.
Jericho (10) @ Sewanhaka (7), Saturday, 12:30 p.m.
Lawrence (14) @ Division (3), Saturday, 1 p.m.
West Hempstead (11) @ Garden City (6), Saturday, 12 p.m.
Class B Semifinals @ Port Washington:
Oyster Bay (4) @ Cold Spring Harbor (1), Saturday, 11 a.m.
Carle Place (3) @ Locust Valley (2), Saturday, 1 p.m.
Note: Seeds in parentheses. Brackets courtesy Section VIII.
Get more local news delivered straight to your inbox. Sign up for free Patch newsletters and alerts.